Na narty w Karpaczu

bus-na-narty-w-karpaczu

Dla odwiedzających góry amatorów zimowego szaleństwa Karpacz przygotowuje bogatą ofertę. Corocznie do dyspozycji narciarzy oddawane są nowe obiekty. W niedługim czasie planowana jest gruntowna modernizacja głównego kompleksu narciarskiego w Karpaczu.

Największą atrakcją w Karpaczu stanowi Kompleks Narciarski Kopa, położony na północnych zboczach głównego grzbietu Karkonoszy. Najważniejszym ogniwem kompleksu pod Kopą jest wyciąg „Zbyszek”. W sezonie jest on uzupełniany sześcioma innymi wyciągami. Od górnej stacji wyciągu krzesełkowego do stacji dolnej wytyczona jest najpopularniejsza nartostrada Liczyrzepa. Od schroniska „Strzecha Akademicka” (Hala Złotówka) zjechać można ciekawą nartostradą Złotówka, która w dolnej części łączy się z Liczyrzepą.Trzecią, łatwą nartostradą jest Jan (środkowa część zbocza Kopy).

W ostatnich latach w górnej części Karpacza powstała Stacja Narciarska Biały Jar z 6-cio osobową kolejką kanapową i stosunkowo łatwymi trzema trasami narciarskimi. Z wyciągu można również skorzystać udając się na Kopę, jednak trzeba pamiętać, że na te dwie stacje obowiązują oddzielne bilety.

Poza nartostradami na Kopie i Białym Jarze, w samym Karpaczu istnieje kilkanaście zagospodarowanych stoków narciarskich. Na miano śródmiejskiego centrum narciarskiego zasługuje stok Kolorowa, położony w sercu Karpacza, na północnych zboczach Pohulanki. Do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi obsługujące sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski.

Kolejnym interesującym miejscem są zbocza Garbu w okolicy hotelu Karkonosze. Na sztucznie dośnieżanym i oświetlonym stoku funkcjonują dwa wyciągi. Stoki Kolorowej i Karkonoszy dysponują również wypożyczalniami sprzętu zimowego, na miejscu są instruktorzy narciarstwa. W Karpaczu Górnym funkcjonuje kilka wyciągów, a także rynna snowboardowa. Wyciągi zainstalowane są również w okolicy ulic Linowej i Karkonoskiej, przy Bacówkach w pobliżu hotelu „Skalny”, przy Kruczych Skałach i na północnych stokach Karpatki w dzielnicy Płóczki, w tym rejonie planowane jest uruchomienie kolejnych wyciągów.

Dla tych, którzy preferują narciarstwo biegowe, wytyczono w Karpaczu Górnym (okolice Przełęczy pod Czołem) 2,5 km narciarską trasę biegową.